# Muck Rack pris 2026: vad en founder faktiskt betalar

URL: https://pressmonkey.co/sv/review/muck-rack-pris
Type: review
Locale: sv
Published: 2026-11-02
Updated: 2026-11-03

---

> Muck Rack gömmer sina priser, så vi har samlat dem: ett medianavtal på $13,000 per år enligt Vendr, platser runt $5,000 och vad 549 G2-recensenter säger om verktyget.

*Recensioner av PR-verktyg*

## Muck Rack pris: vad det verkligen kostar en founder 2026

Prisuppgifter kontrollerade 2 nov 2026 mot Vendr, offerter från Reddit och den officiella prissidan. Det finns ingen publik prislista, så vi har byggt en.

## Verdict

**Score: 7/10**

Muck Rack har inga publika priser, och köpare rapporterar en median på $13,000 per år (Vendr, $8,000 till $20,860). Starkt för ett PR-team med återkommande utskick. För en pre-seed-founder som skickar 20 pitchar i månaden är det en plats för $5,000 som du mest kommer att underutnyttja.

**Quick scores:**

- Databasens kvalitet: 8.5/10
- Enkel att använda: 8.5/10
- Bevakning och rapportering: 7/10
- Prisöppenhet: 2.5/10
- Värde för en ensam founder: 4.5/10

**Pros:**

- Journalistprofilerna underhålls delvis av journalisterna själva
- Pitchning, bevakning och täckningsrapporter finns i samma arbetsyta
- G2-snitt på 4.5 av 5 över 549 recensioner, med 96 % på 4 eller 5 stjärnor

**Cons:**

- Ingen publik prislista och ingen provperiod i självbetjäning, så du måste gå igenom en demo
- Verkliga offerter ligger mellan $3,500 och $53,000 per år för likartade behov
- Recensenter på G2 och TrustRadius rapporterar missad täckning i bevakningsrapporterna

*Call to action: Begär en offert från Muck Rack* (Årsavtal, endast offert, förhandlingsbart nära kvartalsslutet)

> **Disclosure** — PressMonkey har inget affiliate-avtal med Muck Rack. Knapparna Besök på den här sidan går till den officiella sajten och innehåller ingen spårning. PressMonkey konkurrerar med delar av Muck Rack (pitchning och pressutskick för founders), och vi säger var den bias kan synas. Alla siffror är källhänvisade med datum.

## Så har vi byggt prisbilden

- **Plan paid:** Ingen betald plats. Muck Rack säljer inget självbetjänat paket och ingen provperiod.
- **Version tested:** Publik prissida och plattformssidor, lästa 2 nov 2026
- **Test period:** 2026-10-26 → 2026-11-02

**Test categories:** Priser, Planbegränsningar, Kundrecensioner, Tillägg, Alternativ

Vi har inte köpt någon plats hos Muck Rack, och vi låtsas inte att vi har gjort det. Muck Rack publicerar inga priser och har ingen provperiod, så en praktisk prisgenomgång är omöjlig utan att skriva under en offert. I stället har vi läst den officiella prissidan rad för rad (planmatris, tillägg, FAQ), hämtat Vendrs marknadsjämförelse, sammanställt 24 offerter från Reddit som Rephonic samlat in och läst de publika recensionssidorna på G2, Capterra, TrustRadius och Trustpilot. Varje siffra nedan har källa och datum. Där källorna är oense (Vendr visar två olika antal affärer på olika sidor) säger vi det och tar inget genomsnitt.

## Ska du köpa Muck Rack?

**YES if you...**

- Du kör fyra eller fler mediekampanjer per kvartal och behöver listor, pitchning och rapportering i ett verktyg
- Du rapporterar täckning till en styrelse, en kund eller en VD varje månad och behöver rena exporter
- Du betalar redan en byrå runt $12K i månaden och vill ta hem en del av det internt

**NO if you...**

- Du är pre-seed-founder och pitchar 10 till 20 journalister i månaden (en plats för $5,000 är överdrivet)
- Du vill främst ha podcastbokningar, där en podcast-först-databas kostar $99 till $299 i månaden
- Du vill jämföra priser innan du pratar med säljare, eftersom inga priser publiceras

## Muck Racks planer och vad köpare faktiskt betalar

### Starter — Offertårsvis

Grundläggande åtkomst för enskilda, varumärken och byråer

- Sökning i mediedatabasen och listbyggande
- Pitchning med mejlintegrationer och PressPal.ai
- Export av medielistor: begränsad
- Täckningsrapporter: startpaket, endast mallbaserade dashboards
- Självstyrd onboarding och gemensam kundsupport

### Standard — Offertårsvis *(Mest populär)*

Märkt som mest populär, för de flesta PR-team

- Allt i Starter
- Podcastbevakning och AI-synlighetsmärken
- AI-baserade rekommendationer av journalister
- Obegränsad export av medielistor
- Onboarding med instruktör och en namngiven kundansvarig

### Premier — Offertårsvis

Mest flexibel, för företag och avancerade team

- Allt i Standard
- Curation Engine, möjligheter för newsjacking och hanterare för inkommande medier
- AI-baserad sentiment, egna dashboards och interaktiva presentationer
- Anpassningsbart PR Hit Score, nyhetsbrev och Google Analytics-integration
- API finns som tillägg för Premier-kunder

**ROI breakdown:** Vendr placerar medianavtalet på $13,000 per år, ungefär $1,083 i månaden. En PR-byrå på $12K i månaden kostar $144,000 per år, så medianavtalet för Muck Rack är ungefär 9 % av det. Frågan är inte om det är billigare än en byrå. Frågan är om du kommer att använda databas för $13,000 under ett år.

**Hidden costs & gotchas:**

- Bevakning av tryck och sändningar, social lyssning, distribution av pressmeddelanden, API och spårning av AI-svar är separata tillägg
- Vendr rapporterar att tillägg kan höja ett avtal med 10 till 30%
- Vendr rapporterar förnyelsehöjningar på 5 till 15%, så förhandla fram ett tak i förväg
- Onboarding eller utbildning kan prissättas till $1,000 till $5,000 för större team (Vendr)
- En G2-recensent på Standard-planen rapporterar ett tak på 5 användare

## Kundbetyg på recensionsplattformar

Verkliga betyg från tredjepartsplattformar. Vi publicerar inget redaktionellt stjärnbetyg för Muck Rack.

*[Interactive widget — see the live page for the full experience]*

*Planmatris*

## Prissidan visar funktioner, aldrig siffror

Den officiella sidan är ett rutnät med Starter, Standard och Premier och en knapp Kontakta oss under varje kolumn. Vi räknade vad som skiljer planerna åt. AI-rekommendationer av journalister, podcastbevakning och obegränsad export av listor börjar i Standard. Egna dashboards, API, AI-baserad sentiment och automatisk taggning av talespersoner finns bara i Premier.

- 3 planer för varumärken och 3 för byråer
- Priset beror på antalet användare, enligt Muck Racks egen FAQ
- Demon tar 30 till 45 minuter, utan förpliktelse
- Journalister använder Muck Rack gratis, PR-team betalar

*Vad du betalar för*

## Mediedatabasen är produkten, resten är paketerat runt den

Muck Racks databas är anledningen till att de flesta team skriver under. Profilerna visar bevakning, senaste artiklar och kontaktuppgifter, och journalister kan underhålla sin egen sida gratis. Recensionssajter rapporterar också dubbletter av profiler och inaktuella mejladresser. Du betalar för en renare startpunkt, inte för en garanti.

- Recensenter berömmer enkelheten (72 omnämnanden på G2) och databasens kvalitet (51)
- Recensenter flaggar felaktig data (22 omnämnanden) och ofullständig täckning (16)
- Kostnaden nämns av 14 G2-recensenter

## Det vi mätte

- **Median för årskontrakt:** 13,000 USD per år *(Vendrs marknadsplats, lägst 8,000, högst 20,860, 16.97 % genomsnittlig besparing, uppdaterad feb 2026)*
- **Median för 24 offerter från Reddit:** 8,000 USD per år *(Rephonics tabell över offerter från sex trådar på r/PublicRelations, medianen är vår egen uträkning och inte verifierad)*
- **Median för offert på en plats:** 5,000 USD per år *(7 offerter för en plats i samma tabell, intervall 3,500 till 10,000)*
- **Prisspridning:** 3,500 till 53,000 USD per år *(15 gångers skillnad mellan lägsta och högsta rapporterade offert (53,000 för 7 till 9 platser))*
- **G2-betyg:** 4.5 /5 *(549 recensioner, 390 femstjärniga, 141 fyrstjärniga, 15 trestjärniga, lästa 2 nov 2026)*
- **Capterra-betyg:** 4.3 /5 *(24 recensioner, värde för pengarna 4.1 (19 recensioner), lästa 2 nov 2026)*
- **TrustRadius-poäng:** 8.2 /10 *(35 recensioner, granskade)*

> Vad berättar den officiella prissidan för en founder som vill ha ett tal?

Inget numeriskt. Tre planer, en funktionsmatris, sex tillägg och en knapp Prata med oss. FAQ:n säger att priset beror på antalet användare och lovar ett skräddarsytt förslag.

> Vad lovar startsidan och vem riktar den sig till?

Positionerad som earned media-plattformen för PR- och kommunikationsteam, med ett analysdashboard i hero-sektionen och logotyper som Google, Pfizer och NBCU. Founders är inte målgruppen.

> Hur presenteras mediedatabasen?

Som verifierade profiler, färsk data och listverktyg inbyggda i samma arbetsflöde. Sidan visar ett illustrerat journalistkort, inte en levande produktskärm.

## Den ärliga bokslutet

### Pros

- **En databas som journalisterna själva håller uppdaterad** — Muck Rack säger att det är den enda databasen där reportrar aktivt underhåller sin egen information. Recensenter på G2 rankar databasens kvalitet på andra plats bland de berömda egenskaperna.
- **En arbetsyta för listor, pitchning och täckningsrapporter** — Spårning av öppningar och klick på pitchar gör uppföljningen enklare, enligt en marknads- och PR-chef på G2.
- **Förhandlingsbara priser** — Vendr rapporterar en genomsnittlig besparing på 16.97 % mot första offerten, och kvartalsslut hjälper till.
- **Supporten får bra betyg** — Kundsupport nämns 37 gånger bland G2:s positiva omdömen.

### Cons

- **Inga publicerade priser och ingen provperiod** — Du kan inte testa produkten innan du binder dig till ett årsavtal. Capterra visar att någon gratis provperiod inte finns.
- **Täckningsrapporter kan missa artiklar** — G2 visar 16 omnämnanden av ofullständig täckning. En byrå på TrustRadius avslutade avtalet i förtid efter en jämförelse på sex månader där de hittade missade placeringar av hög värde.
- **Starter begränsar export och dashboards** — Export av medielistor är begränsad på Starter och dashboards är endast mallbaserade, så ingångspriset kanske inte täcker dina rapporteringsbehov.
- **Prisspridningen är enorm och ogenomskinlig** — Rapporterade offerter ligger mellan $3,500 och $53,000 per år. Utan ett riktmärke kan du inte avgöra om din offert är rimlig.

## Muck Rack är värt pengarna för team, inte för en founder i pitchsprint

**Score: 7/10**

Muck Rack förtjänar sitt rykte. Snittet 4.5 från 549 recensioner är svårt att förfalska, och kombinationen av databas och rapportering är det PR-team faktiskt betalar för. Men priset är historien. Eftersom det inte finns något listpris är det enda ärliga svaret på vad Muck Rack kostar ett intervall: runt $5,000 för en plats, $13,000 i median för riktiga avtal och fem siffror till för team. Om du skickar 100 pitchar i månaden över flera kampanjer och måste rapportera resultat uppåt är det rimliga pengar, och du bör förhandla nära kvartalsslutet. Om du är en founder som pitchar några få journalister i månaden kan samma $5,000 köpa mycket tid du kunde lägga på direkta pitchar, eller ett billigare verktyg med publicerade priser. Skaffa två offerter och begär ett tak för förnyelsehöjningen.

**Dimensional scoring:**

- **Databasens kvalitet:** 8.5/10 — Självunderhållna profiler, men recensenter rapporterar fortfarande dubbletter
- **Enkel att använda:** 8.5/10 — Mest berömda egenskapen på G2 med 72 omnämnanden
- **Bevakning och rapportering:** 7/10 — Starka rapporter, återkommande klagomål om missad täckning
- **Prisöppenhet:** 2.5/10 — Tre planer, noll priser, endast offert
- **Värde för en ensam founder:** 4.5/10 — Platspriset är högt för 10 till 20 pitchar i månaden

*Call to action: Begär en offert från Muck Rack*

## Frågor om Muck Racks priser

### Hur mycket kostar Muck Rack per år?

Muck Rack publicerar inga priser. Vendr rapporterar ett medianavtal på $13,000 per år med ett intervall på $8,000 till $20,860. Offerter som Reddit-användare rapporterat och Rephonic sammanställt ligger mellan $3,500 för en plats och $53,000 för 7 till 9 platser, med ett vanligt pris för en plats kring $5,000.

### Finns det en gratis provperiod eller ett gratis paket hos Muck Rack?

Nej. Capterra listar ingen gratis provperiod. Journalister använder Muck Rack gratis, medan PR-team betalar. Du får i stället en demo på 30 till 45 minuter.

### Kan man betala för Muck Rack månadsvis?

Avtalen är årsavtal enligt Vendr, och en recensent på Capterra skriver att de önskar att de kunde betala månadsvis.

### Vilka planer finns hos Muck Rack?

Starter (grundläggande åtkomst för enskilda), Standard (markerad som mest populär) och Premier (mest flexibel, för företag). Premier lägger till egna dashboards och AI-baserad sentiment.

### Är Muck Rack värt pengarna för en startup-founder?

Oftast inte i pre-seed-fasen. Om du pitchar färre än cirka 20 journalister i månaden är det svårt att motivera en plats runt $5,000 per år.

### Vad klagar Muck Rack-kunder mest på?

På G2 är de vanligaste klagomålen begränsad funktionalitet (23 omnämnanden), felaktig data (22), ofullständig mediatäckning (16) och kostnad (14).

### Hur förhandlar man ner priset på Muck Rack?

Vendr rapporterar en genomsnittlig besparing på 16.97 % mot första offerten. Utgå från en budget, visa en konkurrerande offert och skriv under nära kvartalsslutet.

### Vilka billigare alternativ finns till Muck Rack?

Prowly listar en grundläggande årsplan på $258 i månaden (december 2025, enligt Rephonic). Podcast-först-verktyg som Rephonic börjar på $99 i månaden. Cision och Meltwater säljs också via offert och kostar vanligtvis lika mycket eller mer.

## Ändringslogg

- **2026-11-02** — Första publicering. Priser, planmatris och betyg kontrollerade mot Muck Rack, Vendr, Rephonic, G2, Capterra, TrustRadius och Trustpilot.


## FAQ

### Hur mycket kostar Muck Rack per år?

Muck Rack publicerar inga priser. Vendr rapporterar ett medianavtal på $13,000 per år med ett intervall på $8,000 till $20,860. Offerter som Reddit-användare rapporterat och Rephonic sammanställt ligger mellan $3,500 för en plats och $53,000 för 7 till 9 platser, med ett vanligt pris för en plats kring $5,000.

### Finns det en gratis provperiod eller ett gratis paket hos Muck Rack?

Nej. Capterra listar ingen gratis provperiod. Journalister använder Muck Rack gratis, medan PR-team betalar. Du får i stället en demo på 30 till 45 minuter.

### Kan man betala för Muck Rack månadsvis?

Avtalen är årsavtal enligt Vendr, och en recensent på Capterra skriver att de önskar att de kunde betala månadsvis.

### Vilka planer finns hos Muck Rack?

Starter (grundläggande åtkomst för enskilda), Standard (markerad som mest populär) och Premier (mest flexibel, för företag). Premier lägger till egna dashboards och AI-baserad sentiment.

### Är Muck Rack värt pengarna för en startup-founder?

Oftast inte i pre-seed-fasen. Om du pitchar färre än cirka 20 journalister i månaden är det svårt att motivera en plats runt $5,000 per år.

### Vad klagar Muck Rack-kunder mest på?

På G2 är de vanligaste klagomålen begränsad funktionalitet (23 omnämnanden), felaktig data (22), ofullständig mediatäckning (16) och kostnad (14).

### Hur förhandlar man ner priset på Muck Rack?

Vendr rapporterar en genomsnittlig besparing på 16.97 % mot första offerten. Utgå från en budget, visa en konkurrerande offert och skriv under nära kvartalsslutet.

### Vilka billigare alternativ finns till Muck Rack?

Prowly listar en grundläggande årsplan på $258 i månaden (december 2025, enligt Rephonic). Podcast-först-verktyg som Rephonic börjar på $99 i månaden. Cision och Meltwater säljs också via offert och kostar vanligtvis lika mycket eller mer.